fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Poseł R. Kwiatkowski członkiem Rady Mediów Narodowych

10 grudnia 2020 r. rzecznik Prezydenta RP poinformował, iż Andrzej Duda powołał posła Roberta Kwiatkowskiego w skład Rady Mediów Narodowych. Kandydaturę posła zgłosił Klub Parlamentarny Lewica.

Poseł Robert Kwiatkowski ma wieloletnie doświadczenie związane z działalnością mediów, jest najdłużej sprawującym funkcję prezesem TVP (w latach 1998–2004), a wcześniej w latach 1996–1998 był członkiem  Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Konkurentem posła Kwiatkowskiego do RMN był poseł Paweł Olszewski z PO, ale także poseł z tego samego okręgu wyborczego – bydgoskiego.

Reprezentant Lewicy będzie obecnie zasiadał w Radzie Mediów Narodowych obok Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej (PiS) oraz Juliusza Brauna powołanego z rekomendacji PO.

Posłowi Kwiatkowskiemu życzymy owocnych obrad i mądrych decyzji.

 

Opr. nim, 11 grudnia 2020 r.

***

A oto reakcja posła Roberta Kwiatkowskiego na wybór i podziękowanie za komentarze na FB:

" - Dziękuję za gratulacje za nominację do Rady Mediów Narodowych. Odezwało się wielu znajomych z czasów telewizyjnych ale też niemało wyborców z Pomorza i Kujaw. Postaram się zadbać o nasze województwo, bo wiem, że choćby  ma kłopoty z zasięgiem technicznym i dotarciem do słuchaczy na południu województwa.
To oczywiście najmniejszy z problemów, jakie dziś dotykają media dawniej publiczne. Silne zorientowanie na przekaz płynący z ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie powoduje, że opinia publiczna nie ufa im, słusznie uznając, że przekaz jest stronniczy.
Niełatwo to będzie zmienić, bo kompetencje Rady są inne a PiS ma w niej większość. Ale, jak wiemy, nadzieja umiera ostatnia. Wkrótce wybory do rad programowych i już wówczas okaże się, na ile rządzący pozwolą na zaistnienie innych środowisk i poglądów niż te obecnie obowiązujące.
W związku z moją nominacją obudziła się prawicowa strona w mediach społecznościowych, oburzona, że "jeden z bohaterów afery Rywina...itd, itp."   Kiedyś bym próbował tłumaczyć, wyjaśniać ale dziś wam powiem: Słychać wycie? Znakomicie!"   
12 grudnia 2020 r.

***
 
15 grudnia br. poseł Robert Kwiatkowski był gościem redaktora Michała Jedryki na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, gdzie nakreślił swoją rolę w Radzie Mediów Narodowych, mówiąc m.in.:
 

Michał Jędryka: Kilka dni temu został Pan członkiem Rady Mediów Narodowych, której zadaniem jest przede wszystkim mianowanie władz mediów publicznych. Jak Pan widzi swojąrolę w tym gremium?

Robert Kwiatkowski: - Już jąPan w pewnym sensie określił, ale ja bym zakres obowiązków poszerzył. Przede wszystkim to ocena działalności mediów publicznych - tego, jak wypełniają swoją misję, jak służą obywatelom, a w konsekwencji ocena tych, którzy za to odpowiadają.


Nie jest zręczne mówienie w mediach publicznych o mediach publicznych, ale pewnie Pan wchodzi do Rady ze swoją oceną.

- To dla mnie powrót do środowiska, z którego się wywodzę i które świetnie znam, bo przez lata byłem we władzach mediów publicznych. Byłem członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Radia, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, potem przez wiele lat prezesem Telewizji Polskiej. Mogę powiedzieć, że znam to środowisko, choć w ostatnich pięciu latach uległo ono dość radykalnym przemianom.


I dosyć radykalne są także opinie o tych mediach, bardzo spolaryzowane. Dlatego pytam o Pana ocenę.

- Pozwoli Pan, że na tym etapie uchylę się od bezpośredniej odpowiedzi. Powiem tylko, że zależy mi na wprowadzeniu do debaty publicznej bardziej obiektywnych kryteriów oceny. Zdaję sobie sprawę, że przewodniczącego Czabańskiego czy panią poseł Lichocką, którzy również zasiadają w Radzie Mediów Publicznych, a wywodzą się z PiS, nie przekonam do swoich ocen. Z kolei oni także pewnie nie przekonają mnie do swoich. Zgodnie jednak z zasadą, że fakty są święte, a komentarzei oceny nie, chciałbym skupić się na tych pierwszych. Są przecież mierzalne, ilościowe dane, które nie podlegają weryfikacji, jak np. wpływy ze środków budżetowych, pozycja na rynku reklamy, akceptacja opinii publicznej. To są wszystko liczby, które pokazują na przestrzeni lat - dziś można powiedzieć dziesięcioleci - jak ewaluowała sytuacja mediów publicznych, które dziś nazywa się mediami narodowymi. Czy udział w rynku spada czy rośnie? Czy dotacja z budżetu – nazywajmy to abonamentem, bądź bezpośrednią dotacją - spada czy rośnie? Czy pieniędzy jest więcej, czy mniej? Czy ludzie – nie politycy, ale właśnie ludzie– lepiej oceniają te media, czy gorzej? (...)

Posłuchaj nagrania całego wywiadu  TUTAJ
 
Aktualizacja, 19 grudnia 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem